Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  Ã–VRIGT / Speglar / Spegel 6856102



*

nr 685 6102


Spegel

Med 1 par spegellampetter, Tenn, höjd: 29-44


Utrop:

300 kr

Såld:

400 kr

Sista tid för bud online:

måndag 7 mars 2011
kl 19:25:31


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
5/3 20:23:41 1      Vinnande bud
7/3 19:20:31 2      350 kr


  • Läs mer...
Tenn
Metalliskt grundämne; Sn. Förekommer främst i mineralet kasseteri; tennsten.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
Firma Svenskt Tenn
Svenskt Tenn på Strandvägen grundades av den driftiga och idérika formgivaren Estrid Ericson 1924.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: metall spegel speglar tenn
  • 8202 Skänk
    med spegel, omkring 1900, Ett dörrpar bakomliggand..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 18:51
  • 8291 Spegel
    1800-tal, delvis förgylld ram, 77x53 cm
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 19:03
  • 8195 Spegel
    1930/40-tal Höjd: 100 cm. Bredd: 46 cm
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 18:18
  • 7027 Spegel
    guldfärgad, konstmaterial, 105x58 cm
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 19:12
  • 8125 Spegel
    Markaryd, Furu, 144x66 cm
    Aktuellt bud: 500 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 20:07
  • 8184 Spegellampetter
    Ett par, bronserade. Höjd: 44 cm
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 20:43




Ladda ner broschyr